Díky oteplení zásoby plynu v Česku stouply, zásobníky jsou naplněny z 84 procent

Pro 29, 2022
diky-otepleni-zasoby-plynu-v-cesku-stouply,-zasobniky-jsou-naplneny-z-84-procent

Díky oteplení zásoby plynu v Česku stouply, zásobníky jsou naplněny z 84 procent; Zdroj foto: Matej Slávik

V zásobnících je k dnešnímu dni 2,917 miliardy metrů krychlových plynu, což je 84 procent jejich kapacity. Stát se snaží snížit spotřebu plynu kvůli problémům v dodávkách, které souvisejí s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu.

„Spotřeba plynu je tak nadále o více než 20 procent nižší, než byla v loňské topné sezoně, a na náš cíl ušetřit 800 milionů kubíků plynu stále máme více než slušný náskok,“ napsal ministr. V předposledním týdnu roku byla spotřeba plynu ve srovnání s tříletým průměrem nižší téměř o čtvrtinu. Denní teplota pak byla vyšší o 0,6 stupně Celsia.

„Výrazně nižší spotřeba, velké zásoby a dodávky LNG tlačí dolů cenu plynu, která dnes spadla pod 80 €/MWh. Každý ušetřený kubík plynu nám pomůže tlak na pokles ceny udržet. Stejně tak jako nám usnadní přípravu na další zimu,“ dodal ministr.

Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu a dnes dopoledne se kontrakt k lednovému dodání suroviny propadl až na 76,18 eura (zhruba 1847 Kč) za megawatthodinu (MWh). Cena klesá už osmý obchodní den v řadě a dostala se nejníže od února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu. Na rekordních asi 345 eur se vyšplhala v létě, prudký nárůst tehdy vyvolalo zastavení dodávek plynu z Ruska.

Hlavním důvodem poklesu cen jsou mírné venkovní teploty, které přispívají k nižší spotřebě plynu. Více energie nyní také dodávají větrné elektrárny. Na výrobu elektrického proudu se tak spotřebovává méně plynu.

Teplé počasí má přetrvat i na přelomu roku. O víkendu by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mělo být přes den až 15 stupňů Celsia. Mrznout nemá ani v noci.

Celková kapacita tuzemských zásobníků je 3,5 miliardy metrů krychlových plynu. Skladují ho v nich soukromé společnosti, které surovinu dodávají svým zákazníkům. Mezi hlavní hráče na trhu patří RWE Gas Storage a MND.


Pokračovat ve čtení