Ještě nedávno se tu slavilo. Žlutá kuchyně se stala symbolem hrůzného útoku

Led 21, 2023
jeste-nedavno-se-tu-slavilo.-zluta-kuchyne-se-stala-symbolem-hruzneho-utoku

Ještě nedávno se tu slavilo. Žlutá kuchyně se stala  symbolem hrůzného útoku; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Reuters

Obytný dům v Dnipru v sobotu 14. ledna zasáhla ruská střela dlouhého dosahu, která ho roztrhala v půli. Podle Ukrajinců šlo o raketu Kh-22, navrženou v Sovětském svazu k útokům na americké letadlové lodě. Střela zasáhla několik bytů v domě, a to včetně bytu rodiny Korenovských.

Když Rusové zaútočili na obytnou budovu, byl v bytě se žlutou kuchyní pouze trenér boxu Mychajl Korenovskyj. Jeho žena šla v tu dobu zrovna s dětmi na procházku, čímž jim zachránila život. Podle Státní služby pro mimořádné události při útoku zemřelo nejméně 45 lidí, včetně pěti dětí a také Mychajla Korenovského. Desítky lidí utrpěly zranění. Záchranáři později z trosek vytáhli 39 lidí, které se podařilo zachránit.

Na sociálních sítích sdílelo stovky lidí příběh Korenovských včetně videa, které nejprve ukazuje holčičku, která sfoukává svíčky na dortu ve žluté kuchyni, a později rozervanou budovu s odhalenou místností uprostřed trosek. „Tady lidé vařili, povídali si, slavili svátky, smáli se, hádali se,“ napsala poslankyně ukrajinského parlamentu Zoja Jarošová v příspěvku na Facebooku, k němuž připojila fotografii zničené kuchyně. „To jsou rány na těle Ukrajiny. Rány na našich domovech,“ doplnila.

Při útoku na obytnou budovu v Dnipru zemřelo podle agentury Reuters nejvíce civilistů za poslední tři měsíce, kdy ruské jednotky prováděly cílené útoky na rezidenční oblasti. Rusko ale tvrdí, že jeho sobotní vlna raketových úderů na žádné obytné budovy zaměřena nebyla.


Pokračovat ve čtení