Na agresivní rodiče volají policii, čeká se pět hodin. Pohotovost v Brně je přetížená

Pro 21, 2022
na-agresivni-rodice-volaji-policii,-ceka-se-pet-hodin.-pohotovost-v-brne-je-pretizena

Na agresivní rodiče volají policii, čeká se pět hodin. Pohotovost v Brně je přetížená; Zdroj foto: Shutterstock

V Jihomoravském kraji je v posledních týdnech epidemie respiračních nemocí, v posledních dnech se také zvýšil počet úrazů v souvislosti s pády na náledí. „Do dnešního dne bylo na lékařské pohotovostní službě v Dětské nemocnici ošetřeno 1972 pacientů. Pravděpodobně tak letos za prosinec překročíme hranici 3 tisíc ošetřených. Ve srovnání s prosincem minulého roku to bude téměř 2,5 násobek,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Kvůli nárůstu počtu pacientů se čekací doba na pohotovosti nyní pohybuje od tří do pěti hodin. „Vytváří to enormní tlak na rodiče, nemocné děti a druhotně i na službu konající zdravotníky,“ doplnila mluvčí. Podle ní dochází i ke konfliktům netrpělivých nebo agresivních rodičů. „Bohužel není výjimečné, že k uklidnění situace je nutné přivolat policii,“ poznamenala mluvčí.

Nemocnice proto žádá dětské lékaře, aby zejména v období svátků nezavírali ordinace, případně aby si našli záskok. „Je potřeba uvážlivě doporučovat pacientům návštěvy na lékařské pohotovostní službě a trpělivě vysvětlovat rodičům stavy, které toto akutní ošetření vyžadují. Lékařská pohotovostní služba nikdy nemůže být náhradou za primární péči poskytovanou praktickými lékaři,“ zdůraznila Plachá.

Podle ní většina ošetřených pacientů snese odklad do doby, než bude v pracovní dny pracovat jejich lékař. „S velkým vděkem přivítáme všechny dětské lékaře a zdravotní sestry ochotné sloužit na lékařské pohotovostní službě u nás v Dětské nemocnici v Brně,“ dodala.


Pokračovat ve čtení