Nevím, proč před soudem s Nagyovou stojíme, řekl Babiš. Na verdikt přijít nechtějí

Led 7, 2023
nevim,-proc-pred-soudem-s-nagyovou-stojime,-rekl-babis.-na-verdikt-prijit-nechteji

Nevím, proč před soudem s Nagyovou stojíme, řekl Babiš. Na verdikt přijít nechtějí; Zdroj foto: Jakub Plíhal

Babiš i Nagyová soud požádali, aby se vyhlášení rozsudku nemuseli zúčastnit. Babiš nicméně po jednání řekl, že se ještě ohledně účasti poradí se svým právníkem.

„Nikdy bych tady nestál, pokud bych nevstoupil do politiky. Dodnes nevím, proč tady před soudem s paní Nagyovou stojíme,“ řekl Babiš. Zkritizoval mimo jiné rozhodnutí tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který v roce 2019 jeho stíhání obnovil poté, co bylo zastaveno.

Ve svém asi dvouhodinovém projevu před soudem se věnoval zejména tomu, jak podle něj různí lidé v případu zneužili jeho syna Andreje Babiše mladšího, který trpí schizofrenií. Babiš mladší byl v případu původně obviněn, jeho stíhání ale bylo později zastaveno, v případu proto vystupoval jako svědek. Tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

Duševní stav Babiše mladšího posuzovali i znalci, psycholožka ve znaleckém posudku uvedla, že kvůli diagnóze schizofrenie je obecná věrohodnost svědka snížená, u specifické věrohodnosti podle ní ale převažují faktory, které jeho věrohodnost podporují.

Psycholožka se vyjadřovala i ke vztahu Babiše mladšího s otcem. „Bytostně se mě dotýká, když ze mě někdo dělá účelově špatného tátu,“ reagoval Babiš. Soudu předložil fotografie, které mají dokázat, jak se o syna staral. Opětovně prohlásil, že tvrzení o tom, že nechal unést svého syna na Krym, je lež.

„Skety postavily syna proti mně“

Poslanec chtěl mluvit také o médiích a o novinářce Sabině Slonkové, předseda trestního senátu Jan Šott ho ale napomenul, že by měl mluvit k věci. Později Babiš v projevu zkritizoval Slonkovou a také jejího kolegu Jiřího Kubíka za to, že v roce 2018 ve Švýcarsku vedli s Babišem mladším rozhovor a natáčeli ho skrytou kamerou.

Babiš také desítky minut citoval z knihy, která obsahuje pasáže ze soukromé komunikace jeho syna. Ze zpráv podle něj mimo jiné vyplývá, že Babiš mladší vysazoval léky na schizofrenii. Soudce Babiše opět napomenul, že se už delší dobu vyjadřuje k věcem, které s případem souvisí jen okrajově.

„Okrajové nejsou, protože to je o motivaci mého syna,“ reagoval Babiš. Úryvky podle něj dokazují jak různí lidé s jeho synem manipulovali. Zmínil mimo jiné režiséra Víta Klusáka, novináře Pavla Šafra i lidoveckého europoslance Tomáš Zdechovského. „My jsme měli skvělý vztah, až ho tyhle skety postavily proti mně,“ doplnil Babiš.

Soudce po Babišově závěrečné řeči požádal strany, zda by souhlasily s tím, aby Babišova závěrečná řeč nebyla přepisována do protokolu, ale byla založena jako zvukový záznam. Babišova řeč byla podle Šotta specifická a protknutá citacemi, bylo by proto složité ji přepsat tak, aby dávala smysl.

Podle Babišova obhájce Michaela Bartončíka neexistuje žádný důkaz o tom, že by se Babiš v souvislosti s Čapím hnízdem dopustil trestného činu. Soud požádal, aby poslance obžaloby zprostil. Závěrečnou řeč přednesla i Nagyová. Řekla, že se žádný trestný čin nestal a ani stát nemohl.

Obhájce argumentoval nedůvěryhodností svědků

Babišův obhájce Michael Bartončík upozornil na to, že Babiš je obžalovaný z pomoci k trestnému činu dotačního podvodu. To by ale podle advokáta znamenalo, že Nagyová podle konstrukce obžaloby trestný čin vymyslela a požádala Babiše o pomoc. „Zatímco organizátor může trestný čin zosnovat, pomocník vstupuje do děje poté, co se pachatel rozhodl trestný čin spáchat,“ řekl Bartončík. Babiš byl kvůli organizátorství původně stíhán, policie ale později čin překvalifikovala.

Advokát také upozornil, že většina důkazů provedených u soudu se týkala buď jiného období, než obžaloba popisuje, nesouvisela podle něj také s jednáním, které je Babišovi kladeno za vinu. Některé svědky Bartončík označil jako nedůvěryhodné, zmínil například podnikatele Jana Bareše, který u soudu řekl, že Babiš i Nagyová věděli, že na dotaci od státu nemají nárok.

Bartončík dodal, že žádná z podmínek dotace nestanovovala, že by žadatel nesměl mít vztah k jiné společnosti. Babiš podle obhájce nikdy nepopíral, že záměr obnovit statek byl jeho. Šlo podle něj o veřejně známé okolnosti, o kterých věděl i Regionální operační program Střední Čechy, který dotaci vypsal. Na to, že byla společnost malým a středním podnikem, pro které byla dotace určena, to podle obhájce nemělo vliv.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Jejím vyplacením podle žalobce vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda 49,9 milionu korun.

Babiš mladší jako svědek u soudu vypověděl, že listinu o převodu akcií firmy Farma Čapí hnízdo nepodepsal. Šaroch ve čtvrtek řekl, že v takovém případě se nabyvatelem akcií nestal a a čtvrtina akcií společnosti Farma Čapí hnízdo by tak zůstala ve vlastnictví Agrofertu, což by znamenalo, že Farma Čapí hnízdo nemohla být samostatným malým a středním podnikem.

To ale Bartončík odmítl, pokud by podle něj byla pravda, že akcie nenabyl Babiš mladší, fakticky by připadly tomu, kdo je reálně držel. Výpověď Babiše mladšího je podle Bartončíka v rozporu s dalšími důkazy. Podle obhájce je ovlivněna nejenom tím, že má Babiš mladší schizofrenii, ale také snahou poškodit jeho otce. Bartončík popřel, že by byl převod akcií účelový.

Obhájce Nagyové Josef Bartončík už ve čtvrtek soud požádal o zproštění své klientky, podle dalšího Babišova obhájce Eduarda Bruny se politik trestného činu nedopustil.

Soudce Šott Babiše na počátku hlavního líčení loni v září upozornil, že skutek popsaný v obžalobě by případně mohl být kvalifikován i jako pomoc k poškození finančních zájmů Evropské unie. Podle Bruny by tak ale byla porušena zásada retroaktivity, tedy na fakt, že skutek je trestný jen v případě, že jeho trestnost byla zákonem stanovena dříve, než byl spáchán. Šaroch v závěrečné řeči uvedl, že Babišovo odsouzení za tento trestný čin nenavrhuje, jeho trestná činnost podle žalobce skončila právě před zavedením trestného činu do zákona.

Šaroch ve čtvrtek navrhl pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Pro oba chce také peněžité tresty, u Babiše ve výši deseti milionů korun, u Nagyové půl milionu. Žalobce v pátek novinářům řekl, že Babišova závěrečná řeč byla „zajímavá, ale nepřekvapující“. Závěrečné řeči obhájců a jejich práci v trestním řízení označil za prvotřídní. „To, že kritizují mé nedostatky v práci, ať už domnělé nebo skutečné, tak toto patří k věci a je to jejich práce,“ dodal Šaroch.

Video: Klíčové bude, co Babiš věděl, nebo nevěděl, říká advokát Krutina (13. 9. 2022)


Pokračovat ve čtení