Pavel by vyhrál druhé kolo, Babiš značně ztrácí, ukazují poslední dva průzkumy

Led 23, 2023
pavel-by-vyhral-druhe-kolo,-babis-znacne-ztraci,-ukazuji-posledni-dva-pruzkumy

Pavel by vyhrál druhé kolo, Babiš značně ztrácí, ukazují poslední dva průzkumy; Zdroj foto: ČTK

Pro Pavla chce podle agentury Ipsos hlasovat velká část voličů neúspěšných kandidátů z prvního kola. Hlas by mu dalo devět z deseti voličů ekonomky Danuše Nerudové i senátora Pavla Fischera a přibližně dvě třetiny voličů senátora Marka Hilšera. „Andrej Babiš by naopak častěji čerpal podporu od Jaroslava Bašty. Volit ho zvažuje téměř sedm z deseti jeho původních voličů,“ uvedla agentura.

„Většina voličů, kteří plánují přijít k volbám, je v tuto chvíli již rozhodnuta pro jednoho z kandidátů. Sedm procent má preferovaného kandidáta, ale svoji volbu stále zvažuje změnit. Dvě procenta pak zatím vůbec neví, koho volit,“ sdělila agentura.

V prvním kole získal Pavel 35,40 procenta hlasů a Babiš 34,99 procenta. Na třetím a čtvrtém místě byli právě Nerudová se ziskem 13,9 procenta a Fischer s 6,8 procenta. Bašta dostal 4,5 procenta hlasů a Hilšer 2,6 procenta.

Průzkum prováděl Ipsos 20. až 22. ledna. Zúčastnilo se ho 1665 obyvatel. Statistická odchylka ve volebním modelu činí plus minus 2,6 procentního bodu u obou kandidátů.

Druhé kolo prezidentských voleb by Petr Pavel vyhrál i podle průzkumu agentury Median, podle které by získal 57,9 procenta hlasů. Jeho protikandidát by dostal 42,1 procenta. Voleb by se podle sesbíraných dat mělo zúčastnit 76 procent lidí, 12 procent to zvažuje. 

K prezidentským volbám by nyní podle Medianu spíše nešlo 12 procent dotázaných, 8,5 procenta uvedlo, že by k volbám nešlo určitě. „Je ovšem nutno zdůraznit, že deklarovaná účast bývá obvykle vyšší, než je ta skutečná,“ podotkli autoři průzkumu. Průzkumu z 20. až 22. ledna se zúčastnilo 1161 respondentů.

Rovněž průzkumy agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi a STEM pro CNN Prima News, které byly zveřejněny v sobotu a neděli, favorizují Pavla. V průzkumu Ipsosu ale ze zmíněných volebních modelů měl Pavel zatím největší podíl hlasů. Podle průzkumu Data Collect a Kantar CZ by Pavla určitě volilo 46 procent lidí a spíše ano sedm procent, zatímco pro Babiše by určitě hlasovalo 29 procent a spíše devět procent voličů. Podle STEM by Pavel dostal 57,6 procenta hlasů a Babiš 42,4 procenta.

Pondělí je posledním dnem, kdy je možno zveřejnit průzkumy veřejného mínění před druhým kolem prezidentských voleb, které se koná 27. a 28. ledna.

Video: Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart (20. 1. 2023)


Pokračovat ve čtení