Počet vražd se loni vrátil k předcovidovým číslům. Napětí roste, tvrdí policie

Led 13, 2023
pocet-vrazd-se-loni-vratil-k-predcovidovym-cislum.-napeti-roste,-tvrdi-policie

Počet vražd se loni vrátil k předcovidovým číslům. Napětí roste, tvrdí policie; Zdroj foto: Shutterstock

Údaje policejního prezidia zahrnují nejen dokonané skutky a pokusy o vraždu, ale i jejich přípravu. „Nárůst je třeba z obecného hlediska přisuzovat znatelnému vyššímu napětí ve společnosti, které ovlivnila i pandemie covidu-19, válečný konflikt na Ukrajině a komplikovaný vývoj ekonomické situace,“ konstatoval policejní prezident Martin Vondrášek na tiskové konferenci k vývoji kriminality v roce 2022.

Většinu vrahů i nadále motivují osobní rozepře, loni takových vražd bylo 76. Stále platí, že oběť vraždy obvykle zná svého vraha – bývají to příbuzní nebo partneři. Více obětí vražd pak meziročně tvořili cizinci, podle prezidia se ale toto zvýšení nijak výrazněji nevymyká počtům z předchozích několika let. Policie loni nezjistila žádnou sériovou vraždu – tedy dva a více skutků vražd spáchaných jedním pachatelem.

V letech 2020 a 2021 kriminalita včetně vražd poklesla, a to v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. V roce 2019  řešili policisté 143 vražd. „Počty registrovaných vražd v roce 2022 lze připodobnit vývoji a počtům zaznamenaných v letech 2015 až 2019,“ uzavřelo prezidium.

Nárůst kriminality oproti roku 2021 zaznamenali policisté ve všech kategoriích. Majetková kriminalita byla stejně jako v minulých letech nejčastějším druhem trestných činů, policisté u ní evidovali téměř třicetiprocentní nárůst. Přibylo i trestných činů v kategoriích násilné či hospodářské kriminality, u obou zhruba o deset procent. K mírnému nárůstu došlo i u kriminality spojené s drogami.

Nejvíce trestných činů policisté evidovali v Praze a v Moravskoslezském kraji. V Praze to bylo 40 704 skutků, v Moravskoslezském kraji 21 884 skutků. Nejméně trestných činů se loni stalo v Karlovarském kraji, bylo jich 4939. Zde ale policisté zaznamenali nejvyšší meziroční nárůst, o 31,6 procenta.

Loni se meziročně snížila škoda způsobenou trestnou činností, a to o více než sedm miliard korun. Klesla i hodnota zajištěného majetku, dosáhla zhruba 5,3 miliardy korun. Objasněnost trestných činů se loni snížila na 52,2 procenta, příčinou je podle policistů vzrůstající podíl kyberkriminality na celkovém počtu trestných činů.


Pokračovat ve čtení