Povinné datové schránky se rychle blíží. Expert vysvětlil, co Čechy od ledna čeká

Pro 16, 2022
povinne-datove-schranky-se-rychle-blizi.-expert-vysvetlil,-co-cechy-od-ledna-ceka

Povinné datové schránky se rychle blíží. Expert vysvětlil, co Čechy od ledna čeká; Zdroj foto: ČTK

Už 13 let funguje v Česku zabezpečená elektronická komunikace prostřednictvím datových schránek zřizovaných státem. Podnikatelům, firmám i běžným občanům mají usnadnit jednání s úřady a nahrazují papírové dopisy.  Lidé přes ně komunikují se sociální správou, zdravotní pojišťovnou či finančním úřadem, posílají přes ni daňové přiznání nebo žádají o řidičský průkaz.

Každému, kdo schránku má, musí úřady doručovat dokumenty prostřednictvím ní. Zároveň platí, že schránka je zdarma. V současné době jich je v Česku přes 1,7 milionu. Od Nového roku se díky novele zákona jejich počet výrazně rozšíří – přibude zhruba 2,2 milionu nových. „Jde o důležitý krok, který pomůže přesunout komunikaci s úřady do online prostředí,“ uvedl náměstek ministra vnitra Lukáš Kolařík. Digitalizace státní správy je jednou z priorit vlády.

Nově budou schránky povinné pro všechny osoby samostatně výdělečně činné. Tedy i pro ty, kteří podnikají na vedlejší činnost nebo jen část roku. A také pro ty, kdo mají činnost pozastavenou. Zřídit si je budou muset všechny právnické osoby, spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti nebo společenství vlastníků jednotek.

Fyzické osoby se ministerstvo vnitra rozhodlo na poslední chvíli z povinnosti vyjmout. Poslanecká sněmovna už návrh schválila, čeká se na souhlas Senátu a podpis prezidenta, tak aby příslušná novela zákona byla účinná od 1. ledna 2023. Ministerstvo věří, že se to stihne.

Stát bude datové schránky od Nového roku novým uživatelům zakládat sám, nejpozději do 31. března 2023. Přihlašovací údaje přijdou lidem doporučeným dopisem. Není ale nutné čekat, službu si lze zřídit s předstihem, návod lze najít na webu Chcidatovku.cz. Kampaň, která má ukázat výhody datových schránek, spustilo ministerstvo vnitra v listopadu za 21 milionů korun.

Čtenáři se v online rozhovoru ředitele Vrby ptali například na to, zda je možné datovou schránku zrušit a za jakých podmínek, jakým spolkům bude „datovka“ nově ze zákona zřízena či zda není možné prodloužit dobu archivace doručené zprávy ve schránce. 

Expert Roman Vrba ve středu čtenářům Aktuálně.cz radil, jak to bude s datovými schránkami od nového roku.


Pokračovat ve čtení