Smrtelná nemoc postihuje víc Čechy ze západu. Morava má výhodu, tvrdí lékař

Pro 17, 2022
smrtelna-nemoc-postihuje-vic-cechy-ze-zapadu.-morava-ma-vyhodu,-tvrdi-lekar

Smrtelná nemoc postihuje víc Čechy ze západu. Morava má výhodu, tvrdí lékař; Zdroj foto: Isifa/Thinkstock

Rakovinou plic každoročně onemocní přibližně 6500 Čechů, z toho 5400 nemoci podlehne. „Jak už to u zhoubných nádorů bývá, je spojena s vyšším věkem. Od 50 let jdou čísla nahoru,“ uvádí v pořadu profesor Miloslav Marel, pneumolog z Fakultní nemocnice v Motole. „Ale naštěstí žádná statistika neukázala, že by přibývalo těchto nemocí pod 50 let, což je docela příznivé,“ dodává.

Pokud se u rakoviny plic nějaké příznaky vyskytnou, je to zpravidla kašel, únava nebo dušnost. Dalším symptomem může být i teplota značící zánět, který vznikne tím, když nádor uzavře průdušku. „Čeho je potřeba si všimnout, je takzvaná hemoptýza, což je vykašlávání krve. To je příznak, který by měl okamžitě vést k dalším vyšetřením odborných lékařů,“ popisuje Marel.

V Česku nově existuje program časného záchytu plicního karcinomu, který má napomoci k jeho odhalení ještě v raném stadiu. Využívá se k tomu takzvané nízkodávkové CT vyšetření. Pojišťovny ho hradí rizikovým pacientům, mezi něž patří v tomto případě dlouholetí silní kuřáci od 55 do 74 let. „Ti, kdo opakovaně podstoupili toto vyšetření, v dlouhodobém horizontu umřeli na rakovinu plic o 20 procent méně,“ zdůrazňuje pneumolog.

V druhém dílu série První příznaky se také dozvíte, proč je v různých částech Česka odlišný výskyt tohoto onemocnění nebo jak úzká spojitost existuje mezi kouřením a plicním karcinomem. 

Ve videu byly použity záběry z videobank Pixabay a Pexels a dále z YouTube kanálu Fakultní nemocnice v Motole a České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.


Pokračovat ve čtení