„Strůjce“ války na Donbase: Rusku hrozí občanská válka s miliony mrtvých

Led 17, 2023
„strujce“-valky-na-donbase:-rusku-hrozi-obcanska-valka-s-miliony-mrtvych

"Strůjce" války na Donbase: Rusku hrozí občanská válka s miliony mrtvých; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Telegram/strelkovii

Ve dvouhodinové diskusi, kterou Girkin zveřejnil v pátek na svých internetových platformách, zdůraznil, že obyčejní Rusové vůbec netuší, za co na Ukrajině bojují. „Zjednodušeně řečeno, vojáci bojují ze setrvačnosti a nemají nejmenší představu o konečných strategických cílech vojenského tažení,“ hřímal ve videu, na němž seděl se svým hostem, ruským důstojníkem Vladimirem V. Kvačkovem, před velkou rudomodrou vlajkou s nápisem Novorossija.

Poté v souvislosti s pokračující mobilizací podotkl, že není možné, aby nyní „byli všichni dopadeni a zastřeleni za neplnění úkolů“. V Rusku podle něj v současnosti nepanují takové podmínky jako za éry Josifa Vissarionoviče Stalina, kdy tamní společnost byla krajně militaristická. „Neříkám, že je to dobře, ale říkám, že to tak bylo. Nyní je nemožné něco takového obnovit. A hlavně pokud nechceme padnout do nové občanské války s miliony obětí,“ apeloval Girkin.

V tu chvíli se důstojník Kvačkov, který jinak jeho názorům přitakával, nesouhlasně ohradil. „O občanské válce nemůžu ani slyšet. Kde jsi na to přišel?“ útočil Kvačkov. Girkin si ale stál za svým. „Občanská válka, Vladimire Vasiljeviči, má mnoho podob. Existují občanské války, které naši zemi zničí za tři dny,“ pokračoval Girkin.

V poslední době se však nejedná o první případ, kdy Girkin kritizoval postup ruského vojenského vedení ve válce na Ukrajině. Náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova, který se v minulém týdnu stal novým velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině, označil na konci prosince ostrými výrazy. 

„Moje pracovní verze je, že to je kretén. Někdo by ho mohl považovat za nepřátelského agenta, na tom nezáleží. Ale měl by být nahrazen, odstraněn a souzen za plánování zvláštní vojenské operace,“ uvedl Girkin ve svém videu na Telegramu. Gerasimov by měl být podle jeho slov souzen před vojenským tribunálem, a to proto, že se Kremlu invaze na Ukrajinu evidentně nedaří.

Prohlásil se vůdcem války na Donbasu

Dvaapadesátiletý Igor Girkin, zvaný Strelkov, se dostal do povědomí veřejnosti v roce 2014. Tehdy v čele oddílu s několika desítkami mužů obsadil město Slovjansk v Doněcké oblasti a prohlásil se jeho novým vojenským velitelem. Na místě pak nechal popravit několik proukrajinských aktivistů a později se chlubil tím, že jeho činy znamenaly počátek války na Donbasu.

V témže roce byl také součástí katastrofy malajsijského Boeingu 777 na lince MH17 nad Doněckou oblastí. Nizozemská prokuratura ho poté obvinila ze spoluviny na této tragédii. Ukrajinskými úřady byl Girkin obviněn z terorismu a za vedoucí roli v ozbrojeném konfliktu na něj Evropská unie s několika dalšími západními zeměmi uvalila sankce.

Invazi na Ukrajinu od jejího začátku podporoval, ale i přesto, že patřil mezi někdejší výrazné podporovatele Vladimira Putina, se v posledních měsících proti Kremlu a jeho způsobu vedení války vymezuje. Girkin nyní předpovídá, že ruská armáda ve svých případných snahách opětovně obsadit Kyjev znovu selže.

Video: Igor Girkin na archivních záběrech z let 2014 a 2019


Pokračovat ve čtení