Tři lidé zemřeli při střelbě v centru Paříže poblíž kurdského kulturního centra

Pro 23, 2022
tri-lide-zemreli-pri-strelbe-v-centru-parize-pobliz-kurdskeho-kulturniho-centra

Tři lidé zemřeli při střelbě v centru Paříže poblíž kurdského kulturního centra; Zdroj foto: Reuters

Střelba se odehrála v místním kurdském komunitním centru v ulici d’Enghien a také v nedaleké restauraci a kadeřnictví, řekla novinářům starostka desátého obvodu Alexandra Cordebardová. Centrum Ahmeta Kayi, pojmenované po stejnojmenném zpěvákovi, je sdružení, jehož cílem je „podporovat postupnou integraci“ kurdského obyvatelstva žijícího v centrálním regionu Île-de-France.

Podle ministra vnitra Géralda Darmanina útočník cílil na cizince, prezident Emmanuel Macron napsal o „hrozném útoku na Kurdy ve Francii“. Nedaleko místa střelby kurdští demonstranti napadli policii, ta použila slzný plyn; několik strážců zákona bylo zraněno, informovala média.

Střelec byl zatčen a převezen na urgentní příjem do nemocnice, uvedla starostka. Podezřelý byl podle BFM TV již před rokem zadržen kvůli útoku na uprchlický tábor ve 12. obvodu hlavního města. Motiv střelby nebyl bezprostředně jasný.

Pařížská prokurátorka Laure Beccuauová uvedla, že případ vyšetřuje jako vraždu, a že bude zjišťovat, zda za útokem nebyl rasistický motiv. „Jsou tam tři mrtví, jedna osoba je ve stavu ohrožení života, dvě osoby jsou zraněny relativně vážně a obviněný, který by mohl být vyslechnut, je také zraněn, zejména v obličeji,“ dodala.

Zadržený muž je francouzské národnosti, před odchodem do důchodu pracoval na železnici. Je už bezpečnostním silám známý pro dva pokusy o vraždu z roku 2016 a prosince 2021, kdy útočil na migranty, kteří přebývají na okraji Paříže. Policie v pátek prohledala jeho bydliště.

Podle Darmanina nebyl veden v žádném seznamu lidí podezřelých z radikalizace a jednal sám. Muž byl dříve členem střeleckého klubu a legálně vlastnil několik zbraní, řekl Darmanin. Po svém nedávném propuštění dostal muž zákaz opustit Francii a vlastnit zbraň.

Padlo sedm až osm výstřelů

„Francouzské úřady kurdskou komunitu opět nedokázaly ochránit. Policie Kurdy kontroluje, místo aby se postarala o jejich bezpečnost,“ uvedl Agit Polat, mluvčí kurdského centra, ve kterém došlo k útoku.

„Útok považujeme za teroristický čin. Je to součást napětí, které záměrně udržuje Turecko,“ řekl Polat. Podle informací deníku Le Monde byly všechny tři oběti kurdští aktivisté. Kurdská demokratická rada ve Francii na sobotu svolala demonstraci.

„Na ulici padlo sedm až osm výstřelů, byla to naprostá panika, byli jsme zavření uvnitř,“ řekl agentuře AFP majitel obchodu v nedalekém domě, který si přál zůstat anonymní. Pařížská policie na twitteru požádala veřejnost, aby se oblasti vyhnula. Později úřady oznámily konec policejní akce. Původní informace médií hovořily nejprve pouze o zraněných, později jen o jedné oběti.

„Viděli jsme starého bělocha, jak přišel a střílel v kurdském kulturním centru, pak šel do vedlejšího kadeřnictví. Se zaměstnanci jsme se uchýlili do restaurace,“ řekl AFP další svědek, který se představil jako Romain, zástupce vedoucího restaurace Pouliche Paris v ulici d’Enghien.

Protiterorističtí prokurátoři jsou v kontaktu s vyšetřovateli, ale v této fázi nenaznačili, že by útok měl teroristický motiv. Francie byla v letech 2015 až 2016 zasažena sérií smrtících útoků islámských extremistů a zůstává v pohotovosti kvůli možnosti násilí spojeného s terorismem.

Video: Osmdesátiletý vlastník obchodu zastavil zloděje. Použil na něj brokovnici (5. 8. 2022)


Pokračovat ve čtení