Zeman zatím odmítá jmenovat Hladíka ministrem. Šéf lidovců k odkladu nevidí důvod

Led 5, 2023
zeman-zatim-odmita-jmenovat-hladika-ministrem.-sef-lidovcu-k-odkladu-nevidi-duvod

Zeman zatím odmítá jmenovat Hladíka ministrem. Šéf lidovců k odkladu nevidí důvod; Zdroj foto: ČTK

„Vedli jsme spolu poměrně dlouhou debatu nad tématem řízení ministerstva životního prostředí. Debata byla poměrně obsáhlá, hluboká, poměrně konkrétní,“ řekl Hladík. „V jejím závěru mi pan prezident sdělil, že má výhrady k mému jmenování a není v tuto chvíli připraven mě jmenovat ministrem životního prostředí. Domnívám se, že jsem mu tyto výhrady, které on vznesl, vysvětlil, nicméně v tuto chvíli pan prezident na svém stanovisku trvá,“ dodal.

Ještě během večera by měl Hladík podle mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátkové situaci probrat s Jurečkou, který dočasně ministerstvo životního prostředí vede. Předseda sněmovního klubu lidovců Marek Výborný následně sdělil, že ještě ve středu bude o situaci jednat i předsednictvo strany. Do té doby odmítl další postup předjímat.

„Informaci od pana prezidenta beru na vědomí, nevidím však žádné zásadní důvody proč Petra Hladíka odmítá jmenovat. Petr Hladík je kompetentní v oblasti životního prostředí, tuto agendu měl na starosti v Brně, nespáchal nic nezákonného, není obviněn či trestně stíhán,“ reagoval Jurečka.

Premiér Petr Fiala (ODS), který Hladíka prezidentovi navrhl, vzal Zemanovo rozhodnutí na vědomí. O situaci bude jednat s Jurečkou, sdělil mluvčí vlády Václav Smolka. Dá se předpokládat, že k jednání budou mít prostor během čtvrteční návštěvy Vatikánu, kam spolu ráno zamíří na pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.

Lídři koaličních Starostů a nezávislých a TOP 09 napsali, že Zemanův postoj berou na vědomí. „Není to pro vládu jednoduchá situace. Věřím, že KDU-ČSL brzy přijde s řešením,“ uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Podobně se vyjádřila šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Očekávám od KDU-ČSL řešení situace,“ napsala.

Ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš odkázal na to, že o věci bude jednat vedení KDU-ČSL a následně lidovci situaci projednají s Fialou. „Do té doby je předčasné další možný postup komentovat,“ sdělil Bartoš

Průtahy se jmenováním nového ministra vyvolala kauza přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. Bývalý náměstek brněnské primátorky několikrát uvedl, že s policisty spolupracoval.

Fiala návrh na Hladíkovo jmenování do funkce podal na konci prosince. Tehdy sdělil, že chtěl poskytnout dostatek času, aby se situace vyjasnila, a že potřebná doba uplynula. „Podle informací, které jsou k dispozici, není Petr Hladík z ničeho obviněn a není proti němu vedeno trestní stíhání. Proto jsem vyhověl nominaci KDU-ČSL a poslal prezidentu republiky návrh na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí,“ uvedl minulý týden premiér.

Video: Nejsem obviněn ani obžalován. Že někam přijde policie, se může stát komukoliv, říká Hladík (25. 10. 2022)


Pokračovat ve čtení