Značka Botas končí s výrobou. Doplatila na drahé energie a nedostatek pracovní síly

Led 5, 2023
znacka-botas-konci-s-vyrobou.-doplatila-na-drahe-energie-a-nedostatek-pracovni-sily

Značka Botas končí s výrobou. Doplatila na drahé energie a nedostatek pracovní síly; Zdroj foto: Archiv BOTAS 66

Část ze sedmdesáti zaměstnanců firma propustila, další jsou na „odstávce“. O osudu společnosti chce podle serveru majitel rozhodnout během prvního čtvrtletí tohoto roku. „Teď to analyzujeme zleva zprava. Buďto se bude vyrábět jinde, nebo značku prodám. Zájemce ale zatím nemám, nikde jsem to neříkal,“ řekl majitel firmy František Nestával pro SZ Byznys.

Na sociálních sítích potvrzují ukončení výroby i někteří zaměstnanci podniku. „Dostali jsme výpověď celá spodková dílna,“ uvádí jedna z uživatelek.

Výrobu by případně majitel Botasu v budoucnu mohl zadávat do jiného závodu v Česku či na Slovensku, kde se už podle serveru konala první jednání.

Společnost je známá hlavně výrobou sportovní obuvi, jméno firmy s ní v minulosti téměř splynulo. Na tradici botasek firma před lety navázala kolekcí Botas 66, kterou na trh uvedla ve spolupráci s tehdejšími studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové Janem Klossem a Jakubem Koroušem. Po letech ale spolupráce firmy a designérů skončila.

Obuvnická firma začala fungovat v roce 1949 ještě pod názvem Botana, vznikla sloučením menších znárodněných podniků ze Skutče a okolí. Obuv pod značkou Botas firma vyrábí od roku 1963, je zkratkou slov Bota a Skuteč. Většina produkce připadá na sportovní obuv, firma se zaměřuje na lední hokej, krasobruslení, lyžování, letní a halové sporty. Většina produkce se vyrábí pod značkami Botas a Authentic, menší část pro jiné obchodní značky.

Ještě v roce 1991 podnik zaměstnával 2400 lidí, o deset let později měl o polovinu méně pracovníků. V současnosti pracuje ve firmě několik desítek lidí. Jediným akcionářem je společnost Benal.

Předloni Botas dosáhla zisku po zdanění 7,676 milionu korun. Rok předtím naopak skončila ve ztrátě 2,930 milionu korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb se meziročně zvýšily o 55 procent na 39,33 milionu korun.


Pokračovat ve čtení