Psychologie správného hubnutí

Pokoušíte se neustále zhubnout pár kilogramů a nedaří se vám? Málokdo si uvědomuje, že trvalé snížení tělesné váhy je záležitostí i naší psychiky. Asi nejhůře se hubne lidem, kteří s nadváhou nebo obezitou bojují po celý život a mají za sebou řadu dietních experimentů. U těch se jojo efekt dostavuje se železnou pravidelností. Podle odborníků má až 40procentní vliv na hubnutí právě psychika; cvičení a jídelníček pak mají po 30 procentech.

Mnoho lidí už sice pochopilo, že diety jsou velmi často k ničemu, a přesto se k nim mnozí z nás stále upínají a opakovaně je zkouší. Kterým dietám bychom se rozhodně měli vyhnout? Těm, které striktně zakazují konzumaci některé skupiny potravin, případně jsou zaměřené na konzumaci jedné skupiny potravin nebo určité potraviny. Dále těm, které slibují rychlé hubnutí bez jojo efektu. Nevhodné jsou i diety krátkodobé, i ty, které vám slibují, že není třeba se hýbat. Zcela nutné je vyhnout se dietám, které vás přesvědčují, že bez jejich přípravků se účinně hubnout nedá.

Pokud nasadíme dietu, která má sice málo kilojoulů, ale hodně sacharidů, ale málo bílkovin a vitaminů, skutečně docílíme opačného efektu, než si přejeme. Tělo může podle váhy hubnout, ale je to způsobeno tím, že ochotněji spaluje svalovinu a tuky si naopak ukládá. Pokud nasadíme příliš přísnou dietu s nízkým obsahem kilojoulů, aktivuje tělo šetřicí gen, který sníží rychlost spalování, a přesto, že nic nejíme, nehubneme.