Řadě profesí výrazně stouply nástupní mzdy, zahradníkům až o třetinu

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční růst cen v Česku v únoru zvolnil na 16,7 procenta z lednových 17,5 procenta. Pokles inflace na jednocifernou hodnotu však očekávají analytici až v polovině roku nebo ve třetím čtvrtletí. Minimální mzda v Česku se od začátku letošního roku zvýšila o 1100 korun na 17.300 korun měsíčně hrubého.

Minimální nabízená odměna vzrostla v březnu podle portálu nejvíce obchodním ředitelům a vedoucím pracovníkům, polepšila si ale i profese zahradníka či malíře, kterým firmy nabídly oproti únoru o 7300 korun, respektive o 5825 korun více. Uváděná změna přitom ukazuje minimální odměnu, kterou zaměstnanec dostane při nástupu. Nástupní mzdy rostly také daňovým specialistům, strojníkům či podpoře IT.

Téměř 93 procent nabízených pracovních nabídek připadalo podle něj v březnu na hlavní pracovní poměr, sedm procent pak na brigády.

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v březnu tradičně na Prahu, a to 18 procent. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj se 12 procenty následovaný Moravskoslezským krajem s 11,5 procenta. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,3 procenta), na Vysočině (3,2 procenta) a ve Zlínském kraji (3,4 procenta).

Co se týká brigád, Praha dominovala ještě výrazněji. Přes 26 procent nabídek brigád bylo pro hlavní město. Jihomoravský kraj pak nabízel 12,3 procenta brigád a třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 11,7 procenta. Nejméně brigád pak firmy nabídly pro Karlovarský kraj (0,8 procenta), Liberecký kraj (1,6 procenta) a Pardubický kraj (2,5 procenta).