Nejbohatším člověkem na světě je podle časopisu Forbes Arnault

Nejbohatším člověkem na světě je letos podle 37. ročníku žebříčku časopisu Forbes šéf podniku na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault. Majetek tohoto francouzského podnikatele časopis vyčíslil na 211 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč). Na druhou příčku tak Arnault odsunul šéfa americké automobilky Tesla Elona Muska. Jeho majetek se ztenčil na 180 miliard z loňských 219 miliard dolarů.

Seznam, na kterém jsou lidé s majetkem alespoň za miliardu dolarů, je proti loňsku kratší. Naopak lidí z České republiky je na něm více, dohromady 11. Seznam nejbohatších lidí z Česka vede Renáta Kellnerová s rodinou, která se s majetkem za 16,5 miliardy dolarů celosvětově umístila na 101. příčce.

Seznam, na kterém jsou lidé s majetkem alespoň za miliardu dolarů, je proti loňsku kratší. Naopak lidí z České republiky je na něm více, dohromady 11. Seznam nejbohatších lidí z Česka vede Renáta Kellnerová s rodinou, která se s majetkem za 16,5 miliardy dolarů celosvětově umístila na 101. příčce a o tři místa si polepšila.

Pořadím v letošním roce zamíchal pokles cen akcií a růst úrokových sazeb, například majetek letošního vítěze byl loni o 53 miliard dolarů nižší. Počet lidí s majetkem vyšším než jedna miliarda dolarů, což je vstupenka na každoroční seznam, v letošním žebříčku činí 2640. Meziročně je tak žebříček o 28 pozic kratší. Jejich celkový majetek se navíc od loňského března snížil o půl bilionu na 12,2 bilionu dolarů.

Musk sestoupil na druhé místo kvůli nákupu společnosti Twitteru, za kterou loni na podzim zaplatil 44 miliard dolarů. Vliv na pokles Muskova majetku měl ale vliv i propad akcií Tesly. Třetí místo letos náleží zakladateli internetového obchodu Amazon Jeffu Bezosovi. Také on si meziročně pohoršil – jeho majetek se ztenčil na 114 miliard z loňských 171 miliard dolarů. Bezos se držel na vrcholu žebříčku čtyři roky po sobě až do loňska.